GIEŁDA DLA KRYPTOWALUT

 

Bitcoin – rodzaje giełd kryptowalutowych

Zaopatrzyliśmyś się już w bezpieczny portfel do zarządzania bitcoinami to, teraz czeka nas kolejny ważny wybór. Pytanie, gdzie możemy kupić swój pierwszy wirtualny pieniądz. Bitcoin stoi na czele wszystkich kryptowalut, jest dostępny na każdej giełdzie kryptowalutowej, dlatego też mamy duże pole manerwu. BTC również możemy nabyć w bitomacie bądź kantorze kryptowalutowym lub po prostu, najzwyczajniej możemy odkupić od innej osoby. Musimy jednak dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonują giełdy i czym się różnia między sobą. Wiedza ta zawsze może nam się przydać w przyszłości (być może zapadnie decyzja zeby tradować). Najpopularniejszym sposobem wejścia w posiadanie BTC, jest jego zakup na giełdzie. Jednak trzeba wiedzieć, że każda z nich ma swoją specyfikę, niektóre są dostosowane dla początkowych osób (mają prosty interfejs), inne zaś wymagają sporej wiedzy i przedewszystkim doświadczenia. Giełdy kryptowalutowe możemy sobie podzielić na dwie kategorie takie jak: giełdy wymiany fiat-krypto i giełdy wymiany krypto-krypto. My skupimy się bardziej na pierwszym rodzaju, czyli giełdach kryptowalutowych, na których bedziemy mogli kupić coiny za pieniądz fiducjarny (walutę tradycyjną). Aby kupic Bitcoina na giełdzie krypto-krypto musielibyśmy  posiadać już jakieś swoje kryptowaluty, by móc nimi zapłacić.

Warto też wiedzieć, że każda giełda kryptowalutowa się różni, jest inna: mają różne interfejsy, ograniczoną ilość dostępnych kryptowalut, również rynków wymiany. Dlatego niektóre osoby korzystają z kilku platform. Warto również wiedzieć: Giełdy kryptowalutowe możemy podzielić na scentralizowane (kontrolowane są one przez firmy i instytucje) oraz zdecentralizowane (czyli oparte na blockchainie) – maja one mniejszy wolumen i płynność, dlatego że, nie możemy z nich korzystać z bota.

Doświadczona osoba powie, że to każdego indywidualna decyzja, kwestia gustu czy też potrzeb, bowiem najczęściej na różnych giełdach możemy kupić całkowicie różne tokeny. Wiadomo jednak że, najpopularniejsze kryptowaluty są dostępne praktycznie wszędzie. Z mniejszych, mniej renomowanych, znanych i bezpiecznych giełd korzysta się  wtedy, gdy chcemy zainwestować w niesprawdzony projekt - taki, który dopiero zaczyna, któremu nie można do końca ufać i któremu - najczęściej - nie ufa do końca społeczność kryptowalut.  Projekt któey wszedł na największe giełdy to znak, że kryptowaluta ta, jest przynajmniej częściowo sprawdzona - ponieważ każda duża giełda dba o swoją renomę i nie pozwoli sobie wcisnąć byle czego

 Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut na rynku pojawiły się również wyspecjalizowane serwisy - giełdy kryptowalut. Giełdy kryptowalut które są na poziomie podstawowym nie różnią się wiele od giełd ; warszawskiej czy nowojorskiej - największą różnicę  na tych giełdach stanowią aktywa które są przedmiotem obrotu. Ze względu na specyfikę rynku kryptowalut, giełdy działają ciągle przez siedem dni w tygodniu, a handel na nich możemy dokonywać przez całą dobę. 

Byśmy mogli dokonać transakcji na danej giełdzie kryptowalut, musimy wcześniej zarejestrować się oraz potwierdzić swoją tożsamość. Wraz z naszym profilem użytkownika, tworzony jest portfel (wallet) online w którym możemy przechowywać zakupione przez nas kryptowaluty. Jednak trzymanie na nich swoich środków nie jest zalecane. W przeszłości dochodziło do dość spektakularnych upadków giełd, znanych giełd. W latach 2013-2014 był przypadek na jednej ze znanych giełd która, odpowiadała za około 70% wszystkich transakcji na Bitcoinie. Przez atak hackerski i kradzież, z serwerów wyparowało ok 850 tys. Bitcoinów, których wartośc na rynku wynosiła wtedy ok.450 milionów dolarów. Od tamtego czasu doszło jeszcze do wielu, równie poważnych w skutkach upadłości i kradzieży - zarówno na globalnych, jak i lokalnych giełdach kryptowalut. 


.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CO TO JEST BITCOIN?

BITCOIN - JAK ZACZĄĆ?